Informēšana un izglītošana. 10 līdzdalības piemēri no ‘Nītaureņu’ pieredzes

INFORMĒŠANA UN IZGLĪTOŠANA

Būtiska līdzdalības sastāvdaļa ir sabiedrības informēšana par dažādiem notikumiem un iespējām, kā arī atgriezeniskā saite no iedzīvotājiem par to, kas ir noderīgi. Tāpat, mūsuprāt, būtiski ir organizēt izglītojošas aktivitātes, mācības, kuras var palīdzēt ikdienā un kuras vairo izpratni par notiekošo mums apkārt.

 

Piemērs nr.1: ZIŅOŠANA PAR NOVADA UN PAGASTA AKTUALITĀTĒM

“Nītaureņi” sabiedrību informē ne tikai par savu darbību un savām aktivitātēm, bet arī par visa pagasta un novada aktualitātēm. Pašvaldībām bieži ir grūti sasniegt jauniešus, tāpēc savos informācijas kanālos – gan draugiem.lv, gan Twitter, gan facebook.com esam vienmēr informējuši par aktuālo mūsu pagastā, novadā un arī visā Latvijā.

Nitaureni socialajos tiklos

Piemērs nr.2: AVĪZE “NĪTAUREŅI” ZIŅO

Iepriekš jau minēts, ka “Nītaureņi” vienmēr ziņojuši par aktualitātēm un iespējām, kuras jaunieši var izmantot un mēs nolēmām ik mēnesi radīt arī speciālu elektronisku resursu, lai vēl apjomīgāk apkopotu dažādas jauniešiem svarīgas idejas. Pirmais “Nītaureņi” ziņo izdevums nāca klajā 2012. gada maijā. Kapacitātes trūkuma dēļ kopā iznāca 5 šāda veida avīzes. Šāda veida resursu gatavošana prasa ļoti daudz laika, taču, ja ir iespēja, tas ir nenovērtējams palīgs jauniešu un sabiedrības izglītošanā.

Nitaureni zino kolaza

 

Piemērs nr.3: TIKŠANĀS AR LATVIJAS BANKAS PREZIDENTU PAR EIRO IEVIEŠANU

“Nītaureņi” uzskata, ka ir svarīgi uzzināt informāciju no cilvēka, kas eiro ideju pārzina kopš pašiem pirmsākumiem, tāpēc uz tikšanos par eiro ieviešanu Latvijā, aicinājām Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimševicu. Bankas prezidents sāka ar Latvijas tautsaimniecības situācijas raksturojumu un eiro ieviešanas perspektīvām, izstāstīja par tautsaimniecības attīstību no Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā līdz šim brīdim, par krīzes pārvarēšanu un ekonomisko situāciju šodien. Klātesošie diskutēja ar Latvijas Bankas prezidentu par jautājumiem, kas saistīti ar eiro ieviešanu, kā arī katram bija iespēja apskatīt jaunās Latvijas eiro monētas, kuru reversā ir tautumeitas portrets. Sarunas dalībnieku uzdotie jautājumi bija gan praktiski, gan filozofiski. Tikšanās laikā dalībniekiem bija iespēja saņemt dažādus informatīvus materiālus, kurus bija sagatavojusi Latvijas Banka un kurus “Nītaureņi” bija dabūjuši no Finanšu ministrijas Eiro projekta nodaļas.

Tiksanas_ar_Latvijas_Bankas_pr_12

Diskusija par eiro ieviešanu

 

Piemērs nr.4: ATSTAROJOŠO VESTU DALĪŠANA

„Nītaureņi” izgāja Nītaures ielās, lai paskatītos, cik atstarojoši ir Nītaures ļaudis, informēt viņus par jaunajām Ceļu satiksmes noteikumu prasībām un uzdāvināt atstarojošās vestes tiem, kam tās nav. Vestu dalīšana notika atraktīvi – pastaigā pa Nītaures ielām devās arī “melnā statistika” un “nāve”. „Melnā statistika” visu laiku kliedza skaļos un skumjos šī gada statistikas skaitļus: uz Latvijas ceļiem satiksmes negadījumos ievainoti vairāk kā 700 gājēji un 50 dzīvības jau ir izdzisušas. Tas ir par 16% vairāk nekā šajā laika periodā pērn. „Nāve”, protams, ķēra aiz rokas katru, kam nebija neviens atstarotājs un tādu diemžēl bija daudz. Visi bija vienisprātis, ka „Nāve” ir jāatstāj par bezdarbnieci un „Melnajai statistikai” nedrīkst ļaut palielināties, tāpēc ar prieku pieņēma vestes. Esam par drošu ikdienu un aicinām visus būt redzamiem uz ceļa!

_quot_Redzams__tatad_dzivs_quo_9

vestes

 

Piemērs nr.5: RADOŠUMA UN INOVĀCIJU MĀCĪBAS

Radošums un uzdrīkstēšanās ir ļoti svarīgi aspekti, lai radītu idejas un tās arī realizētu. Taču, ar ko sākt, lai šīs spējas attīstītu un  pamanītu sevī? To 2011. gada 30. septembrī, trīs stundu garās mācībās ar nosaukumu Radošā NE-darbnīca „Mūsu radošie resursi jaunām iespējām, risinājumiem”, mums palīdzēja saprast inovāciju eksperte Vita B Vietējo NVO spēja atraisīt iedzīvotāju iekšējos radošos resursus un izmantot radošās domāšanas rīkus jaunu risinājumu attīstībā ir priekšnoteikums sociālās un ekonomiskās situācijas stabilizēšanai. Šādas mācības un saruna bija lielisks iedvesmas un motivācijas lādiņš, lai sakustinātu savas ambīcijas un tā vietā, lai domātu par problēmām – domātu par risinājumiem.

afisa

vita Nītaurē

 

Piemērs nr.6: JAUNIEŠU SASNIEGUMU POPULARIZĒŠANA

“Nītaureņiem” vienmēr ir bijis prieks par Nītaures jauniešu spēju nest Nītaures un Latvijas vārdu pasaulē! Esam par to stāstījuši, veidojuši rakstus un aicinājuši arī pašus jauniešus dalīties ar savu ceļu līdz panākumiem. Šāda veida sarunas un informēšana ir vajadzīga, jo liek saprast, cik grūts var būt ceļš uz savu mērķi, taču, ja sevi disciplinē un uz to tiecas, agrāk vai vēlāk sasniegumi ir neizbēgami. Šādas sarunas ir arī ļoti izglītojošas, jo dod ieskatu arī par to, ko var apgūt, studējot augstskolā – kā “dzīvē” izskatās šīs zināšanas!

Krista Laborigenija_A3_NSk Lina Signe

 

Piemērs nr.7: JAUNIEŠU DALĪBA STARPTAUTISKOS PROJEKTOS

Lai cik ļoti mēs vēlētos dažādas iespējas un idejas realizēt vietā, kur dzīvojam, ir dažas pieredzes, kuras jāgūst tur – ārpusē. Jauniem cilvēkiem, īpaši laikā, kurā dzīvojam mēs ir brīnišķīgas iespējas doties mācību braucienos gan uz kaimiņvalstīm, gan Eiropas Savienības valstīm, gan uz gandrīz jebkuru valsti pasaulē. Ir dažādas programmas, kas veicina un finansiāli atbalsta šādu jauniešu mobilitāti. Arī mūsu organizācija ir meklējusi iespējas, lai savu resursu ietvaros, palīdzētu jauniešiem iegūt pieredzi ārvalstīs. Zemāk publicēti pieredzes stāsti.

Liene: 2012. gads. No 27. augusta līdz 5.septembrim, pateicoties Nītaureņiem un viņu sadarbības partneriem, man bija dota burvīga iespēja piedalīties projektā Turcijā “Save our Surroundings”, kas saistīts ar dabas aizsardzību un apkartējās vides saglabāšanu!  Kopā ar jauniešiem no Latvijas, Turcijas, Slovēnijas, Ukrainas, Krievijas un Armēnijas analizējām pagātnē notikušās katastrofas un dabas draudus (Černobiļas un Fukušimas elektrostaciju bojāeju cēloņus, pastiprinātu atomelektrostaciju celšanu nākotnē). Mēs domājām par veidiem, kā aizsargāt mūsu Zemi, kā neļaut vēlmei pēc komforta un ērtībām kļūt stiprākai par vēlmi elpot svaigu gaisu un staigāt pa zaļu, pēc vasaras smaržojošu zāli. Mēs  veidojām īsfilmas,  ar vietējiem iedzīvotājiem runājām  par vides aizsardzību!

Dina: 2012. gads. No 16. līdz 19. septembrim, Lillestrom pilsētā, kas atrodas netālu no Oslo , Norvēģijā, notika 20. BSSSC ikgadējā konference. Konferencē piedalījās vairāk nekā 400 dalībnieku no visas Baltijas jūras reģiona, tostarp vairāk kā 40 jauniešu.
Konferences programma bija vērsta uz vairākiem jautājumiem: uz ilgtspējīgu un videi draudzīgu izaugsmi dažādās jomās, tīrs ūdens un zaļā enerģētika, mežs kā resurss zaļās enerģijas iegūšanai, vēja un viļņu enerģija, pilsētu attīstības enerģētikas politika un zaļās inovācijas nākotnē.Dalībniekam bija iespēja darboties vairākās sesijās un piecās paralēlās  tematiskās darbnīcās, tostarp doties braucienā uz Akershus Energy Park Lillestrom pilsētā. Bija īpaša diena arī jauniešu konferencei, kurā jaunieši no visām valstīm domāja par inovatīviem projektiem enerģijas taupīšanā un enerģijas efektīvā izmantošanā. Arī es prezentēju Amatas novada zaļās enerģijas plānošanas dokumentu.

Edijs: 2012. gads. No 2. līdz 12.novembrim bija iespēja paviesoties Turcijā, projekta „The Voice of Romans” ietvaros. Gāja vienkārši burvīgi, iepazīti superīgi cilvēki un apskatītas interesantas vietas. Projekta “Romu balss” (The Voice of Romans) galvenais mērķis ir vērst tā dalībnieku uzmanību uz tādām problēmām kā sociālā iztumšana, narkotiku lietošana, maznodrošināto jauniešu iespējas, noziedzība, tieši starp romu tautības pārstāvjiem. Notika arī tikšanās ar vietējiem romu tautības pārstāvjiem, lai viņu dzīvi saprastu ne tikai teorētiski, bet arī praktiski.

IMG_5648

IMG_5953

IMG_5955

Nitaureni_Norvegija___GREEN_co_9

 

Piemērs nr.8: NĪTAURES VIDUSSKOLAS POPULARIZĒŠANA

Jauniešu organizācija “Nītaureņi” jauna vasaras projekta ietvaros uzrunāja Nītaures vidusskolas absolventus, kuri stāstīja par saviem skolas laikiem, par spilgtākajiem mirkļiem, skolotājiem, kuri iedvesmojuši, kur studē tagad vai kuras skolas beiguši un kādus grādus ieguvuši, par to, kas īpašs ir tikai Nītaures vidusskolā. Tieši pēdējo gadu lieliskie centralizēto eksāmenu rezultāti, izaugušie skolas absolventi, kas sasnieguši lielas lietas un iespēja skolā sevi pierādīt ir faktori, kas mudināja arī „Nītaureņus” stāstīt par savu skolu, lai septembrī skolas solos sēdētu jauni skolēni, kuri iedvesmojušies no absolventu un skolēnu stāstiem. Laukos skola ir vieta, kas vieno visu kopienu, tāpēc ir svarīgi, ka bērni skolā jūtas labi, piepilda savas ambīcijas un attīsta talantus. Akcijai atsaucās vairāk kā 30 absolventi, kuri skolu absolvējuši dažādos laikos, tomēr atmiņas visiem tik spilgtas, ka šķiet – skolas sols pamests tikai nesen! Šis ir veids, kā cilvēkiem atgādināt par savu pagastu un aicināt iesaistīties dažādos pasākumos.

absolventi Nitaures_vidusskola_MUSU_un_ar_1

Piemērs nr.9: IEPAZĪSTI TUVĀK NĪTAURIEŠUS

Nītaurē, kā jebkurā mazā pagastā, visi visus pazīst – bet vai tiešām? Vai tiešām labi pazīstam viens otru, vai drīzāk paļaujamies uz citu cilvēku teikto par saviem līdzcilvēkiem? Lai mazinātu dažādas interpretācijas par jauniem cilvēkiem, kuri sāk darboties Nītaurē, “Nītaureņi” dažādos veidos mēģina iepazīstināt ar šiem cilvēkiem!

Piemēram, lai uzzinātu, kas ir Sabīne Krilova, kas savas radošās prasmes liek lietā Nītaurē, organizējām interviju ar Sabīni! Tāpat vienmēr jaunajiem skolotājiem izstāstam par sevi – kādus resursus un palīdzību varam piedāvāt un aicinām uz sadarbību!

DSC_0559

DSC_0563

DSC_0567

DSC_0572

Intervija_Sabine

Piemērs nr.10: AICINĀJUMS KĻŪT PAR VIESĢIMENI

Nītaureņi” vairākkārtīgi ir aicinājuši vietējās ģimenes uzņemt uz mācību gadu skolēnus no citām valstīm – kļūt par viesģimeni! Uzņemt mājās jaunieti  no kādas pasaules valsts (vecumā no 15 -18 gadiem) un izbaudīt laiku kopā! Esam informējuši par pieredzes stāstiem un sajūtām no ģimenēm, kuras šādā piedzīvojumā ir piedalījušās! Dzīvojot vietējā sabiedrībā, viesģimenē un apmeklējot vietējo skolu, skolēns iegūst plašākas un daudz dziļākas zināšanas par kādu konkrētu pasaules vietu – un tas bagātina ne tikai skolēnu, bet arī viesģimeni, jo spējam ar skolēna acīm paraudzīties uz savu dzīvi un iegūt no jauna pārliecību par sevi!

viesgimenes

 

Raksts tapis projekta “Nītaureņi – resurss idejām” ietvaros, kas tiek realizēts laika posmā no 01.05.2020 līdz 31.10.2020, un to finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. #NVOfonds

Logo rinda

You may also like...