Novadpētniecība. 8 līdzdalības piemēri no ‘Nītaureņu’ pieredzes

NOVADPĒTNIECĪBA

Novadpētniecība rosina pilsonisko aktivitāti un sekmē līdzdalību, stiprina piederības sajūtu un lokālpatriotismu un saliedē vietējo kopienu. Mūsu dzīves telpa ir tas, kas mūs vieno gan ģeogrāfiski, gan sociāli, gan kulturāli. Zināšanas par savu novadu un savu pagastu rada izpratni par vietējā kultūras mantojuma nozīmi un vērtību tagadnē un nākotnes perspektīvā, kā arī veicina sabiedrības iesaistīšanos vietējā kultūras mantojuma dokumentēšanā un saglabāšanā. “Nītaureņi” novadpētniecībai aktīvi pievērsās 2016. gadā, realizējot projektu ar nosaukumu “Nītaures likteņstāsti”. Projekta mērķis bija apkopot stāstus par Nītauri un teritoriju ap to, lai veidotu informatīvus, interaktīvus materiālus un pamatu grāmatai par Nītauri. “Nītaures likteņstāstu” apkopošana bija nītauriešu kopdarbs Latvijas simtgadi gaidot! Projekta ietvaros realizētas dažādas līdzdalību veicinošas aktivitātes. Projekta dažādas norises turpinās joprojām.

Lidzdalibas piemeri

Piemērs nr.1: LIELFORMĀTA SPĒLES RADĪŠANA

Esam radījuši unikālu Nītaures iepazīšanas spēli, kas nav gluži galda spēle, bet lielformāta grīdas spēle ar 100 lauciņiem, kurus rotā dažādi Nītaures skati, notikumi, personības un katrs satur kādu uzdevumu, kas spēlētājiem jāveic. Pabeidzot spēli, spēlētājs noteikti varēs lepoties, ka pazīst Nītauri tik labi kā vēl nekad agrāk.

Lielformata spele

Piemērs nr.2: SADARBĪBA AR BIBLIOTEKĀRI UN VĒSTURES PĒTNIECI. SKRĪVERU JEB RAKSTVEŽU KOMANDAS IZVEIDE

Nītaures bibliotekāres Mairas Prikules 42 gadu novadpētniecības darbs Nītaures bibliotēkā un Nītaures gides Daces Eipures 28 gadu ilgais Nītaures izpētes darbs bija stabils pamats, lai varētu veidot “Nītaures likteņstāstus”. Visu projektu laiku notika cieša sadarbība, mēs vienmēr zinājām, kur vērsties pēc padoma, kopīgi ģenerējām idejas un tās realizējām.

Projekta īstenotāju komandā apvienojušies vairāki nītaurieši, kuri mūs atbalsta kā skrīveri jeb stāstu pierakstītāji. Skrīveri piefiksē dažādus interesantus notikumus, cilvēku vārdus, adreses, noderīgas grāmatas un citas lietas, kas varētu noderēt Nītaures izpētē.

Kopbilde ar aktivajiem nitaureniem

Piemērs nr.3: NĪTAURES MĀJU UN IEDZĪVOTĀJU APCIEMOŠANA

Lai kvalitatīvi veiktu novadpētniecību, nepieciešams savākt iespējami daudz un dažādus materiālus, lai izvairītos no vienveidīgas un, iespējams, neprecīzas informācijas atspoguļošanas. Ir svarīgi informāciju iegūt no pirmavota, vai pēc iespējas tam pietuvināta informācijas avota. Mēs to mēģinām darīt, apciemojot ik katru Nītaures māju un iedzīvotāju, veicot intervijas un materiālu apkopošanu. Šis darbs ir lēns un resursu ietilpīgs , taču neizsakāmi vērtīgs un informācijas ziņā bagāts, dodot iespēju rast atbildes uz neskaidriem jautājumiem.

 Picture3

 

Piemērs nr.4: MATERIĀLU DIGITALIZĀCIJA

Kopā apskatītas, izvērtētas, pārrakstītas, ieskenētas, pieprasītas, uzlabotas, atlasītas, atrastas ap 15 tūkstoši materiālās vienības, no kurām lielākā daļa ir fotogrāfijas un avīžu raksti. No jauna radīts dizains, no jauna radīti materiāli – ap 100 vienības. Izstādes norises laikā ar cilvēku stāstiem un komentāriem papildināti 36 izstādē izvietotie materiāli, kā arī papildus atnestas 60 jaunas liecības. Projekta digitālais materiāls ir 72 GB liels, tajā ir 379 mapes un 10 256 vienības.

 Nitaures liktenstasti_LV100

Piemērs nr.5: IZSTĀDES VEIDOŠANA

Izstāde deva iespēju iepazīties ar daudzveidīgiem materiāliem – notikumu aprakstiem, kartēm, fotogrāfijām, cilvēku atmiņu pierakstiem, grāmatām, avīžu rakstiem, fotogrāfiju albumiem, pētnieciskiem darbiem un dažiem īpašiem priekšmetiem. Izstāde tika veidota tā, lai ikviens apmeklētājs varētu apjaust Nītaures bagātīgo, interesanto vēsturi un sajust iekšējo aicinājumu dalīties savā stāstā, pierakstīt savas atmiņas, lai iespējams grāmatas vai kādā citā formātā šo visu informāciju nodotu nākamajām paaudzēm. Lai izstāde būtu pieejama maksimāli visiem interesentiem, tā tika nodrošināta 10 dienas, no kurām 4 dienas tā bija atvērta no 9:00 rītā līdz pat pusnaktij, 3 dienas atvērta jau no plkst. 6:00, divpadsmit interesentiem tika atvērta izstāde pēc iepriekšēja lūguma. Izstādi kopā apmeklēja 140 interesenti.

Atklata_izstade__quot_Nitaures_9

Nitaures liktenstasti 2

Piemērs nr.6: NĪTAURIEŠI ĀRZEMĒS – SATIKŠANĀS UN SAZIŅA

Cilvēki, kuri dažādu iemeslu dēļ dzīvo ārpus Latvijas, bieži ir ļoti ieinteresēti savas dzimtenes un dzimtās vietas vēsturē. Mēs esam uzrunājuši cilvēkus ASV, kuru ģimenēm ir bijusi nozīmīga loma Nītaures attīstībā, esam satikušies ar šiem un citiem cilvēkiem, lai saglabātu viņu vēstījumu un redzējumu par Nītauri. Esam ievietojuši sludinājumus Amerikas un Austrālijas latviešu preses izdevumos, lai lūgtu atsaukties cilvēkus, kuri saistīti ar Nītauri. Mums liels prieks, ka esam varējuši intervēt Mētru Pētersons un Agati Nesauli no ASV.

20181027_151722

Ar Metru Petersons

Piemērs nr.7: SPĒLE “ES MĪLU TEVI, NĪTAURE”

Lielā Nītaures izzināšanas spēle “Es mīlu tevi, Nītaure!” notika kopā ar iedvesmojošu tikšanos ar spēles “Es mīlu tevi, Latvija!” vadītāju Valteru Krauzi! Kupls pulks nītauriešu bija ieradies uz tikšanos ar Valteru Krauzi, kura bērnības stāsts un ceļš līdz mūsdienu darbiem bija aizraujošs. Tikšanos raksturoja patiesa cilvēcība, lielisks humors, daudz nezināmu faktu, padomi, kā rīkoties dažādās dzīves situācijās un dzīvesprieks.

Pēc tikšanās sākās ilgi gaidītā spēle. Visi, kas vēlējās ļauties spēles priekam tika sadalīti divās komandās. Sākām spēli ar sirsnīgu atzīšanos – “Kāpēc es mīlu Nītauri?” Tālāk sekoja dažādi uzdevumi. Piemēram, testā noskaidrojām cik augstu virs jūras līmeņa atrodas Nītaures teritorija? Jautrus mirkļus sagādāja Nītaures bilžu puzle, Nītaures personību “Mēmais šovs”, kā arī Nītaures klusie telefoni par divām spilgtām personībām – Inesi Ziņģīti un Andri Bērziņu. Minējām Nītaures māju nosaukumus, skaitījām Nītaures oficiālās ielas un aprēķinājām Nītaures pagasta ceļu kopgarumu. Uzzinājām arī interesantus faktus, piemēram, to, ka nītaurietis Rendels Krišjāņa Barona “Dainu skapim” savācis 2532 tautasdziesmas.

DSC_0012

20170214_200203

Afisa_Spele_Es_milu_tevi_Nitaure_9

Piemērs nr.8: ĢIMEŅU ORIENTĒŠANĀS PA NĪTAURI

Citāda Nītaures iepazīšana – foto orientēšanās spēle Nītaurē, tika radīta ar mērķi tuvāk un citādāk iepazīt Nītauri, koncentrējoties uz mazāk zināmiem faktiem par Nītauri. Dalībniekiem līdzi bija  jāņem fotoaparāts, viedtelefons, planšetdators vai cits aparāts ar ko varēs iemūžināt orientēšanās spēlē piedzīvotos mirkļus. Finišā visus gaidīja pārsteigumi un kopā būšanas prieks!
20160828_171848

20160828_153106

20160828_151016

 

Raksts tapis projekta “Nītaureņi – resurss idejām” ietvaros, kas tiek realizēts laika posmā no 01.05.2020 līdz 31.10.2020, un to finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. #NVOfonds

Logo rinda

You may also like...