Iespējas jauniešiem laukos! (1 – 8)

1-4

Iespējas jauniešiem laukos! #1

Vasaras brīvlaiks jau kādu laiciņu ir sācies, cerams, ka drīz arī gaisa temperatūra par to liecinās no dienas dienā, nevs tikai retu, laimīgu reizi! Jautājums, kā vislabāk pavadīt vasaras brīvlaiku visticamāk vairāk nomoka vecākus, nevis bērnus un jauniešus, jo vasara nu beidzot ir tas laiks, kad atļaut sev brīvību – neuztraukties par mācībām, tikties ar skolasbiedriem, veidot jaunas draudzības un izbaudīt sauli. Tomēr, tā kā dienas ir garas un laika pietiekami – vēlamies padalīties ar idejām, kuras varētu realizēt šajā brīvlaikā un dalīties ar idejām, ko var darīt jaunieši laukos. Jauni iespaidi un notikumi mūs bagātina kā personības, liek uz notiekošo apkārt paraudzīties ar citām acīm un iegūt vērtīgu pieredzi.

 1. iespēja: Došanās ekspedīcijā, lai iepazītu tuvāko apkārtni!

Kopā ar draugiem (vai brāli/māsu/radiniekiem) veltāt vienu dienu ekspedīcijai, lai tuvāk iepazītu savu apkārtni. Kopīgā pārgājienā aizejiet uz kādu vietu savā pagastā, kur nekad neesat bijuši. Tas varētu notikt apmēram šādi – satiecieties visiem zināmā vietā, sagatavojiet našķus un ūdeni pusdienām un sāciet ceļu! Pirms tam izvēlieties „stūrmani” – vienu no jums, kurš dos norādes brīžos, kad vajadzēs izvēlēties ceļu.  Tādā veidā varēsiet nokļūt vietā, kur neesat bijuši! Ekspedīcijas laikā, vērojot apkārtni, katram ir jāatrod kāds īpašs „suvenīrs”, kas piesaistījis jūsu uzmanību. Pusdienu laikā parādiet tos viens otram un izdomājiet kopīgu stāstu, iesaistot visas atrastās lietas. Imants Ziedonis cilvēkus, kuri labprāt dodas šādās ekspedīcijās, sauca par “kedaiņiem”. Angliski šo procesu sauc par „backpacking” un tas vieno ļoti daudz cilvēkus visā pasaulē, kuri vēlas ceļot un iepazīt pasauli, tērējot pēc iespējas mazāk līdzekļu. Izņem no skolas somas grāmatas, saliec tajā nepieciešamakās lietas pārgājienam un dodies ceļā! Kas zin, kādus piedzīvojumus tas atnesīs? Viena no vietām, kuru mēs iesakām, kā ekspedīcijas galamērķi ir Līgatnes upes taka. Taku ierīkoja un izveidoja AS “Latvijas valsts meži”.  Mammadaba portālā minēts, ka šī ir gleznaina, akmeņiem un dažāda vecuma kokiem bagāta pastaigu vieta pa Līgatnes upes gravām un nogāzēm, kur iespējams ieskatīties bebru ģimeņu ikdienas rosībā, kā arī vērot putnus – te manīti sloku un sarkanrīklīšu pārstāvji. GPS dati: 57.127999, 25.160309

Ieraksts tapis projekta “Iespējas jauniešiem laukos!” ietvaros. Projekts īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2020. gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros.

 

Iespējas jauniešiem laukos! #2

 1. iespēja – pagatavo atspirdzinošu dzērienu – kombuču!

Vasara ir laiks, kad atspirdzinošs dzēriens var izglābt dienu. Šajā vasarā aicinām Tevi izmēģināt pagatavot pašam savu dzērienu, kas ir ne tikai gards un atvēsinošs, bet arī veselīgs. Tā ir kombuča jeb tējas sēne, kas nu jau kļuvusi populāra visā pasaulē veselības entuziastu vidū. Kāds no jums to noteikti ir baudījis, jo mūsu vecmāmiņas un vecāki jau sen zina to, kas šobrīd atkal ir trendā. Viss jaunais ir labi aizmirsts vecais – šajā gadījumā tā noteikti ir taisnība. Tējas sēnes dzēriena pagatavošana var kļūt par Tavu šīs vasaras mazo projektiņu, kā rezultātā varēsi gan ietaupīt naudu, ko citādi iztērētu limonādēs, gan iemācīties ko jaunu un aizraujošu, gan vairāk iepazīt produktus, kas labvēlīgi ietekmē mūsu veselību. Lai pagatavotu dzērienu, Tev vajadzēs pašu sēni (to vari sarunāt no mums, jo arī paši jau ilgāku laiku gatavojam kombuču), tēju un cukuru. Internetā pieejama ļoti plaša informācija par to, kā tas vislabāk darāms. Taču īsumā tas notiek šādi: lai pagatavotu 3 litrus tējas sēnes dzēriena ir jāsagatavo tējas maisījums (apmēram 8 paciņas melnās tējas aplej ar 1 litru karstu ūdeni), kad tēja atdzisusi tai pievieno 1. 5 litrus aukstu ūdeni, apmēram 150 gramus cukura, samaisa un beigās pievieno pašu tējas sēni ar nelielu daudzumu šķidrumu, kurā sēne pirms tam “dzīvojusi”. 3 litru burciņu, kurā tagad veidojas dzēriens neaizvāko, bet apklāj ar marlīti vai salveti. Pēc 8 – 15 dienām, atkarībā no tā, cik stipru vēlies dzērienu, pārlej to pudelēs, liec ledusskapī un gatavo nākamo raundu. Droši var eksperimentēt ar citu tējas garšu, labas ir piparmētru, zaļā, dzērveņu un karkades tēja.

Pirms ķerties pie tējas sēnes audzēšanas, iesakām nobaudīt jau gatavu dzērienu un viens no gardākajiem, ko esam dzēruši top šeit – Amatas novadā. Vairāk informācijas šeit: https://dzivibasdzeriens.lv/

Foto: “Nītaureņu” arhīva fotogrāfijas

#Iespējas #jauniešiem #laukos!

Ieraksts tapis projekta “Iespējas jauniešiem laukos!” ietvaros. Projekts īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2020. gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros.

 

Iespējas jauniešiem laukos! #3

 1. iespēja – Sarīko zvaigžņu vērošanas ballīti!

Augusts ir lielisks laiks, lai sarīkotu zvaigžņu vērošanas ballīti – naktis paliek aizvien tumšākas un garākas, vēl ir pietiekami silts, lai komfortabli iekārtotos zem klajas debess. Naktī no 12. uz 13. augustu maksimumu sasniegs Perseīdas – meteoru plūsma, kuras izcelsme saistīta ar Svifta – Tatla komētu, kad stundas laikā var novērot līdz pat 60 meteoriem jeb krītošajām zvaigznēm. Varbūt tieši šī nakts var kļūt par ikvasaras tradīciju, kad kopā ar draugiem vērot zvaigznes? Pirms tam iesakām savos telefonos lejupielādēt aplikāciju SkyMap, kas, balstoties uz tavu atrašanās vietu, palīdzēs orientēties debess kartē – varēsi atrast gan planētas, gan zvaigznājus, gan komētas. Viens no “Nītaureņu” resursiem ir teleskops – tāpēc, ja Tev ir radusies interese par Visumu – sazinies ar mums un palīdzēsim Tev ar saviem resursiem un idejām! Seko mums sociālajos tīklos, kuros ziņojam par laikiem, kad mēs lūkojamies zvaigžņotajās debesīs no Nītaures Paaudžu parka vai citām vietām!

Galvu gaisā! https://www.delfi.lv/campus/raksti/galvu-gaisa-11-13-augusta-gaidams-meteoru-lietus-jeb-perseidu-maksimums?id=52359045

#Iespējas #jauniešiem #laukos!

Ieraksts tapis projekta “Iespējas jauniešiem laukos!” ietvaros. Projekts īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2020. gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros.

 

Iespējas jauniešiem laukos! #4

 1. iespēja – dodies pārgājienā purva kurpēm!

Reiz “Nītaureņu” brīvprātīgo komandā devāmies nakts pārgājienā purva kurpēm Ķemeru tīrelī. Nakts pārgājiens ar purva kurpēm notika no saulrieta līdz saullēktam Lielajā Ķemeru tīrelī. Pārgājienu organizēja “Purvu bridēji”. Pirms pārgājiena ar purva kurpēm, svarīgi izlasīt noteikumus. Svarīgākie ir izvēlēties pārgājienam atbilstošu, ērtu, elpojošu un relatīvi siltu apģērbu, kā arī ūdens drošus apavus (trekinga vai gumijas zābakus). Lietus vai sniega gadījumā jāizvēlas ūdensnecaurlaidīgu vējjaku, nevis jāņem lietussargus. Pārgājieni norisinās īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, tādēļ jāizturas saudzīgi pret vidi un no apmeklētajām vietām jāņem līdzi tikai fotogrāfijas un iespaidus! Pārgājieniem ir dažādas grūtības pakāpes – no vieglām līdz ekstrēmi grūtām. Paskaties “Purvu bridēji” mājaslapu un facebook lapu. Galerijas ir ļoti košas un skaistas. Tā vien gribas atkārtot pārgājienu vēlreiz! Pārgājieni norit visu laiku, jāseko līdzi aktualitātēm! Tie norit arī mums apkārtnē esošajos purvos, piemēram, Sudas purvā!

Foto no “Purvu bridēji” arhīva un Nītaureņu krājuma.

#Iespējas #jauniešiem #laukos!

Ieraksts tapis projekta “Iespējas jauniešiem laukos!” ietvaros. Projekts īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2020. gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros.

 

5-8

Iespējas jauniešiem laukos! #5

 1. iespēja – Ziedo asinis!

Ja esi jau sasniedzis 18 gadu vecumu, kas atļauj pieņemt arvien atbildīgākus un nopietnākus lēmumus, aicinām Tevi ziedot asinis! “Nītaureņi” ir vairākkārt kopā ar Valsts asinsdonoru centru organizējuši izbraukuma asins nodošanas reizes un varam apstiprināt, ka tie, kuri nodod asinis, nekad to nenožēlo. Vasara ir ļoti labs laiks, lai pamēģinātu, kā tas ir – ziedot asinis. Vasaras laikā visi esam nedaudz možāki, veselīgāki un priecīgāki, tāpēc organisms tam būs gatavs! Valsts asinsdonoru centrs atrodas Rīgā, Sēlpils ielā 9, bet arī citās vietās Latvijā ir iespējams ziedot asinis. Katru nedēļu donoru centrs organizē izbraukuma ziedošanas akcijas, ar kuru norises vietām var iepazīties mājaslapā https://www.vadc.lv/donoriem/izbraukumi-un-ziedosanas-vietas. Asins ziedošana ir arī veids, kā pārliecināties par savu veselības stāvokli un saņemt noderīgus padomus no māsiņām! Ziedojot asinis, Tu vari palīdzēt izglābt 3 cilvēku dzīvības. Tas neaizņem daudz laika, ir nekaitīgi un pat ieteicami Tavai veselībai un ir neatsverams līdzeklis cilvēku dzīvības glābšanā. Mums ir viena asinsrite!

Foto: viena no “Nītaureņu” organizētajām donoru dienām Nītaures kultūras namā.

#Iespējas #jauniešiem #laukos!

Ieraksts tapis projekta “Iespējas jauniešiem laukos!” ietvaros. Projekts īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2020. gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros.

 

Iespējas jauniešiem laukos! #6

 1. iespēja – Pēti savus radurakstus!

Šķiet, ka šobrīd visi kavējamies pārdomās par to, cik labi pazīstam pasauli sev apkārt. Jo izrādās, ka tā var negaidīti mainīties dažu nedēļu laikā. Lai gan vēsturiskie notikumi un gudri cilvēki mums māca, ka pastāvīgs ir tikai tas, ka viss mainās, brīdis, kad tas tiešām notiek, ir gana biedējošs. Mēs šajā laikā aizdomājāmies par to, cik labi pazīstam savus tuvākos – ikdienas rūpēs un kopā būšanā bieži aizmirstam uzdot svarīgus jautājumus saviem vecākiem, vecvecākiem, brāļiem un māsām. Iesakām kādu no vasaras vakariem veltīt šādai sarunai – uzklausīt un ieklausīties cilvēkos, kas ir mums blakus. Parunāties ar vienmēr atsaucīgo vecmāmiņu, vai tēti, kas ieracies darbos, vai brāli, kurš savā istabā ļauj ienākt tikai pieklauvējot. Vari šo sarunu ierakstīt diktofonā (telefonā) vai pierakstīt – lai saglabājas tavu mīļo dzīves pieredze un uzskati, pēc gadiem tas būs nenovērtējams materiāls. Te daži piemēri jautājumiem, kuri ļaus uzsākt interesantas sarunas:

 • kuri bija Tavi bērnības labākie draugi, ko jūs kopā darījāt?
 • Ko Tu sapņo paveikt un izdarīt?
 • Ja tev būtu iespēja vēlreiz izdzīvot kādu dzīves dienu, kura tā būtu?
 • Vai Tev ir bijusi kāda iesauka?
 • Kas ir Tava mīļākā/skaistākā vieta, kur būt?
 • No kā Tu baidies?
 • Par ko visbiežāk ir Tavi sapņi?
 • Kādus darbus Tev patīk un nepatīk darīt?
 • Par ko Tu ļoti lepojies?
 • Ko Tu nožēlo?
 • Kas Tevī izraisa vislielāko prieku?
 • Kādi ir Tavi uzskati par laulībām?
 • Kas ir trakākais piedzīvojums, kuru esi piedzīvojis?

 

Ja Tevi ieinteresē savas dzimtas stāsti un pētīšana, ir pieejamas dažādas interneta vietnes, kur meklēt ne tikai iedvesmu, bet arī reālus dokumentus, kas liecina par konkrētiem cilvēkiem. Viena no šādām vietnēm ir https://raduraksti.arhivi.lv/.

Foto no “Nītaureņu” organizētās izstādes par Nītauri.

#Iespējas #jauniešiem #laukos!

Ieraksts tapis projekta “Iespējas jauniešiem laukos!” ietvaros. Projekts īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2020. gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros.

 

Iespējas jauniešiem laukos! #7

 1. iespēja – Izveido savu terāriju!

Ja bērnībā neesi paspējis īstenot šo ideju, kāpēc gan neizdarīt to tagad? Tā ir iespēja, kā izveidot vienu mazu mikrokosmosu, kurā galvenais saimnieks būsi Tu! Lai labāk izprastu dzīvo pasauli, vari sākt dzīvniekus iepazīt mājās. Pamēģini rūpēties, piemēram, par krupi – iekārto viņam atbilstoši vidi, pie zinošiem cilvēkiem vai kādā enciklopēdijā noskaidro kāda barība krupim nepieciešama un sagādā to, ejot dabā! Tā kaut nedaudz varēsi iejusties šī abinieka ādā! Ierasts, ka par mājdzīvniekiem saucam suņus un kaķus, taču mēs varam iepazīties arī ar citām dzīvajām būtnēm – vērojot tās, varam saprast kaut ko vairāk par pasauli un kas zina, varbūt iegūt jaunu draugu?

Foto no The Craft train bloga.

#Iespējas #jauniešiem #laukos!

Ieraksts tapis projekta “Iespējas jauniešiem laukos!” ietvaros. Projekts īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2020. gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros.

 

Iespējas jauniešiem laukos! #8

 1. iespēja – Apglezno T-kreklu!

Apglezno savu krekliņu vai, ja prasmes atļauj, pamēģini izveidot tērpu no nulles – uzšuj kaut ko sev. Šodien ar kaut ko oriģinālu stila ziņā pārsteigt ir grūti, bet paša darināts vai veidots tērps ir kaut kas, kas noteikti pievērsīs uzmanību! Krekliņu apgleznošanai ir daudz un dažādi varianti – vari izmantot apģērba krāsas un pats izveidot zīmējumu, vari izmantot trafaretus un uzpūst kaut ko, kas šobrīd ir aktuāls. Vari izmantot dabas materiālus un veidot nospiedumus uz krekla. Interesanti ir krekli, uz kuriem “nospiesti” pilsētvides elementi – piemēram, akas vāks. Var, protams, izmantot daudz un dažādus pakalpojumus, kas veic apģērbu apdruku – te interesants piemērs, kad vari izveidot kreklu ar sava mājdzīvnieka portretu! https://www.fenikssfun.com/bildes/dzivnieku-kreklini-2324

Foto no Pichea Place bloga.

#Iespējas #jauniešiem #laukos!

Ieraksts tapis projekta “Iespējas jauniešiem laukos!” ietvaros. Projekts īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2020. gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros.

 Logo rinda

 

 

You may also like...