Kopienas pasākumi un projekti. 9 līdzdalības piemēri no ‘Nītaureņu’ pieredzes

KOPIENAS PASĀKUMI UN PROJEKTI

Viena no plašāk izmantotajām līdzdalības formām mūsu organizācijā ir pasākumu organizēšana vietējai kopienai. Ir pasākumi, kas izvērtušies par tradīciju un vēljoprojām ir kā sava veida “Nītaureņu” vizītkarte. Ir pasākumi, kas ir pašvaldības iniciēti un “Nītaureņu” resursi un brīvprātīgie veicina pasākuma sekmīgāku norisi. Kopīgu tradīciju veidošana ir svarīga ne tikai ģimenē, bet arī lielākā kopienā – tas rada uzticamības sajūtu. Ik gadu ir patīkama gaidīšanas sajūta, jo jau zināms, ka tuvojas pasākums, cilvēki jau laicīgi var ieplānot piedalīšanos. Ik pa laikam ļaujamies kādam izaicinājumam un jaunai pieredzei, kas dažādo mūsu pieredzi.

Nitaureni Labie darbi projekti 2014

 

Piemērs nr.1: PAAUDŽU SPĒLES

Paaudžu spēles ir aktīva un atraktīva prāta, veiklības, radošuma un citu prasmju mērīšanās starp paaudzēm. Jaunībai šķiet, ka jūra līdz ceļiem un visa pasaule pie kājām. Brieduma pieredze un ideāli ļauj justies visu varošam un visu spējošam. Senioru dzīves bagāža ļauj uz lietām skatīties no cita rakursa. Bet kā ir tad, ja to saliek vienuviet? Vai tiešām esam tik atšķirīgi vai tomēr līdzīgi? Kādas ir katras paaudzes priekšrocības un īpašās spējas? Visas minētais lietas īstenojas pasākumā “Paaudžu spēles”, kas notikušas vairākus gadus. Šis ir pašvaldības kultūras nama iniciēts pasākums, kas radies pateicoties nītaurietes Ineses Skrapces radošajām spējām. Šajā notikumā “Nītaureņu” loma ir bijusi resursu nodrošināšana, brīvprātīgais darbs un balvas. Katru gadu, protams, vērtējam savu kapacitāti un iespējas. Mums ir svarīgi, lai visi var būt kopā un būt vienoti, jo brīžiem šķiet, ka mēs vienkārši esam aizmirsuši, kā tas ir – būt kopā ar citiem cilvēkiem un vienoti stāvēt un krist par kādu ideju.

Paaudzu speles_foto_krasainas

paaudzu speles bildes

20190316_185826

 

Piemērs nr.2: “SKRIEN NĪTAURĒ”

3 gadus pēc kārtas “Nītaureņi” septembra sākumā rīkoja labdarības skrējienu “Skrien Nītaurē”. Pasākums laika gaitā tika ļoti iemīļots, plaši apmeklēts un gaidīts.  Pasākuma ietvaros notika bērnu skrējieni sešās vecuma grupās. Pirmo reizi Nītaures vēsturē notika „Nītaures ratiņu skrējiens”, kurā piedalījās košas, radošas un atraktīvas ratiņu ekipāžas, kā arī pasākuma kulminācija „Tautas skrējiens” apkārt Nītaurei. Visu pasākumu laiku Nītaures muižas parkā notika dažādas individuālas aktivitātes, visi varēja piedalīties šautriņu mešanas čempionātā, bija iespēja pierādīt spēkus un parādīt savas precizitātes prasmes šaušanā ar gaisa šauteni, kā arī piedalīties mantu mešanas disciplīnā. Dažādos skrējienos tika noteikti arī uzvarētāji, taču lielākā uzvara bija sirsnīgā kopā būšana un dažādās emocijas, ko varēja just ikkatrā šīs dienas aktivitātē un iemūžinātajos foto mirkļos.

Visos skrējienos kopā saziedotie līdzekļi tika izlietoti kādas sportiskas ieceres realizēšanai Nītaures un Amatas novada bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem. Starp dalībnieku rosinātajām idejām, ko ar saziedotajiem līdzekļiem vajadzētu darīt, ir piedāvājumi iegādāties sporta inventāru, jaunu tīklu vai grozu uzstādīšana, tāpat arī kāda sportiska pasākuma organizēšana (piem., volejbola, futbola sacensības u.c.).


Skrien_Nitaure_A4

DSC_0199

IMG_8857

Piemērs nr.3: TAUREŅU VASARA

Bērnu un jauniešu festivāls “Taureņu vasara” tradicionāli norisinās skolas beigās, sveicot vasaras brīvlaika sākšanos! Šis ir viens no krāšņākajiem “Nītaureņu” pasākumiem un atsevišķos gados ir pulcējis gandrīz 400 cilvēkus! Pasākuma dienā neiztrūkstošas ir radošās darbnīcas, spēles un uzdevumi, piepūšamās atrakcijas, pankūku cepšana, sejiņu apgleznošana, pārsteiguma šovs, lielā Taureņu vasaras kūka un citi spilgti notikumi! Taureņu vasarā parasti darbojas arī vairāk kā 10 brīvprātīgie, kuri palīdz pasākuma laikā uzturēt možu garu, kuri nodrošina aktivitātes un ir kopā ar bērniem un jauniešiem.

IMG_7240

NOR_2681

Taurenu vasara (185)

Taurenu Vasara_2017_afisa_02

Piemērs nr.4: LIELDIENU LUSTES

Lieldienas ir laiks, kad uz laukiem brīvdienās atbrauc daudz ģimenes – labs laiks, lai rīkotu kopīgu pasākumu, iepazītos tuvāk! Lai priecētu gan mazus, gan lielus svētku dalībniekus Nītaurē uz Lieldienu lustēm bija ieradies Lieldienu zaķis. Nītaures kultūras namā un teritorijā ap to ikvienam bija iespēja priecāties kopā ar Lieldienu zaķi “Nītaureņu” āra spēlēs, izmērīt apaļāko Nītaures ģimeni, izšūpoties, gatavot Lieldienu dekorus, ripināt olas, skatīties kino filmas, samīļot trusi un iepazīt dažādās putnu olas no zemnieku saimniecības “Lejas Suces”.

DSC_0510

DSC_0925

DSC_0187

Piemērs nr.5: ĶIRBJU SVĒTKI

Ķirbja svētki ir “Nītaureņu” veids kā atzīmēt pasaulē tik populāros Helovīna svētkus. Mēs uzskatām – jo vairāk par ko priecāties un ko svinēt, jo labāk! Tāpēc mēs svinam Ķirbja dienu un izdomājam jaunus veidus, kā iesaistīt bērnus, jauniešus un pieaugušos iesaistīt aktivitātes. Ķirbja dienā ķirbis tiek godāts visos veidos. Tas tiek rotāts skaistiem zīmējumiem, no ķirbja mīkstumiem tiek vārīta ķirbja biezzupa, cepts ķirbja kēkss, ķirbju plātsmaize, kā arī cepta strūdele, kas pildīta ar ķirbi. Gardi! Tiek nogaršotas visdažādākās ķirbju šķirnes, ievāktas sēklas nākamajam gadam – stādīšanai. Sēklas tiek atstātas kaltēties citiem mērķiem – ēšanai, dekorēšanai. Tiek apzīmētas burciņas, svečturi ar ķirbja attēliem un gatavotas maskas un dekori ķirbju svētkiem. Lielu atsaucību ir guvusi atmiņu spēle ar ķirbju attēliem. Paldies bibliotekārei Mairai, kura gatavo interesantas viktorīnas par ķirbi, un arī par sagatavoto literatūru, no kuras varēja smelties zināšanas un idejas.

Kirbju svetki kolaza

Piemērs nr.6: IZLAUŠANĀS SPĒLE “LATVIJA”

Ikdienā meklējam jaunas metodes vietējās kopienas aktivitāšu dažādošanai, iedvesmojamies no citiem piemēriem. 2018.gadā cītīgi strādājām, lai vasaras vidū atklātu jaunu brīvā laika aktivitāti – izlaušanās spēli “Latvija”. Esam novērojuši, ka mūsu puses iedzīvotāji, tostarp jaunieši, samērā maz interesējas un aizraujas ar Latvijas vēstures un tagadnes notikumu izzināšanu. Līdzšinējās metodes skolā – grāmatu lasīšana, muzeju apmeklēšana, filmas un citas lietas – nepietiekoši aizrauj cilvēkus Latvijas izzināšanā. Tāpēc realizējām mūsu pusē jaunu, bet pasaulē jau diezgan populāru ideju, un izveidojām izzināšanas istabu “Latvija” Nītaurē jeb izlaušanās spēli “Latvija”. Lielākoties šādas iespējas ir tikai pilsētās. Mēs –vēlējāmies šādu spēli izveidot laukos. Projekta izstrādē iesaistījusies plaša vietējās kopienas aktīvistu grupa, kas arī ikdienā palīdzēs organizēt spēles norisi.

 IzlausanasSpele_baneris_2000x1000

Attēls4

 

Piemērs nr.7: KINO VAKARI

Kino vakaru organizēšana, lai gan nav aktīva līdzdalības forma, ir lielisks veids, kā cilvēkus pulcēt vienuviet – ne vienmēr vajadzīga aktīva dalība un līdzdarbošanās, dažreiz ir svarīgi vienkārši nodrošināt cilvēkiem vietu, kur būt. Kino ir individuāla pieredze, kur katrs skatītājs redzēto uztver citādāk. Lai nodrošinātu iespēju skatīties filmas, sadarbojamies ar Nacionālo Kino centru. Kino vakarus esam rīkojuši, lai skatītos gan jaunākās Latvijas filmas, gan kino klasiku, gan tematiskas filmas. Piemēram, skatījāmies dokumentālo filmu „Tā ir mūsu brīvība, ”, kas stāsta par šobrīd Latvijā lielāko ielu kultūras un sporta kustību „Ghetto Games”, kas pulcē vairāk nekā 50 000 jauniešu visā Latvijā, kuri vasaras periodā piedalās ielu basketbola, ielu futbola, ielu florbola, ielu deju, BMX frīstaila, MTB frīstaila, skeitborda, ekstrēmās skrituļslidošanas, ielu vingrošanas un velotriāla sacensībās vai vienkārši ir ielu kultūras cienītāji.

20190630_225350

DSC_0853

Piemērs nr.8: BALLES

Balles ieņem nozīmīgu lomu mazu pagastu sabiedriskajā dzīvē, tā ir tradīcija, kuru tur godā atzīmējot dažādus svētku – gan Līgo svētkus, gan kapu svētkus, gan 18.novembri, gan Jauno gadu! Ballēs sastopas ļoti dažādi cilvēki un šo varētu nosaukt par mazu salidojumu – visi var aprunāties par savām ikdienas gaitām, sajūtām un vēl kopīgi izdejoties. Kad pašvaldība balles nerīko, dažas reizes iniciatīvu esam uzņēmušies mēs. Esam organizējuši vairākas balles, bieži tās rīkojam pēc pasākumiem, tādā veidā palielinot potenciālo apmeklētāju skaitu – jo dejot grib visi!

Skaista masku balle bija Nītaures hokeja laukuma atklāšanas dienā! Labas atmiņas vēl šodien!

DSC_0412

DSC_0520

Hokeja_atklasanas_Masku_balle

 

Piemērs nr.9.: Jāņi! 

2019. gada Jāņos nolēmām uzaicināt jauniešus uz kopīgu līgošanu! Dedzinājām ugunskuru, pinām vainagus, gatavojām maltīti, spēlējām spēles, dejojām, sadziedājāmies līdz saullēktam. Līgo svētkie pievienojās arī jaunieši no Francijas, kas ieradās kopā ar citiem jauniešiem.

Ligo kolaza

 

Raksts tapis projekta “Nītaureņi – resurss idejām” ietvaros, kas tiek realizēts laika posmā no 01.05.2020 līdz 31.10.2020, un to finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. #NVOfonds

Logo rinda

You may also like...