Veselības veicināšana un vides aktivitātes. 11 līdzdalības piemēri no ‘Nītaureņu’ pieredzes

VESELĪBAS VEICINĀŠANA UN VIDES AKTIVITĀTES

Ir tēmas, kuras kļūst aizvien svarīgākas un nozīmīgākas arvien lielākai sabiedrības daļai. Jautājumi, kas saistīti ar veselību mūsdienās ir pietiekami sarežģīti – mūsu veselību ietekmē tik dažādi procesi, vēlamies būt informēti un izglītoti par tiem, taču vienam cilvēkam tas bieži vien ir par daudz. Arī vides jautājumi izraisa lielu un pamatotu uztraukumu par to, kādā pasaulē dzīvojam. Mums šķiet, ka ir svarīgi iesaistīties visiem kopīgā sarunā un darīšanā saistībā ar šīm svarīgajām tēmām.

Piemērs nr.1: DONORU DIENU ORGANIZĒŠANA

Jau vairākus gadus Nītaurē nebija notikušas donoru dienas, tāpēc “Nītaureņi” kopā ar Nītaures kultūras namu nolēma aicināt Valsts asinsdonoru centru uz Donoru dienu Nītaurē, un viņi laipni atsaucās! Donoru diena atkal būs! Ar šo aktivitāti vēlējāmies aktualizēt jautājumu par asins ziedošanu un mūsu atbildību līdzcilvēku priekšā. Ziedojot asinis, ir iespēja gan pārliecināties par savu veselības stāvokli, gan palīdzēt cilvēkiem kritiskās situācijās. Runāt par šīm svarīgajām lietām ir vērtīgi, bet vēl vērtīgāk ir rādīt piemēru, pašiem ziedojot asinis. Kopumā donoru dienu organizējām 3 reizes un esam gandarīti, ka izdevās cilvēkus atkal pievērst asins ziedošanas kustībai.

donori

DSC_0297

DSC_0331

Piemērs nr.2: PUTRAS DIENAS

Putras dienās Nītaures kultūras namā notiek neparasta rosība gan iekštelpās, gan ārpus tām. Nītaureņu aicina uz vēl nebijušu pēcpusdienas satikšanos Nītaures ģimenes, bērnus un jauniešus, lai kopīgi vārītu dažādas putras, dalītos receptēs un jauki pavadītu laiku. Putru klāsts plašs: mannā, dažādu auzu pārslu, putraimu, rīsu, grūbu un kartupeļu putras. Arī putru vārīšanas process ir dažāds: gan uz dzīvas uguns, gan uz elektriskās plītiņas, gan uz speciāla gāzes aparāta, kā arī speciālā elektriskajā putras vārāmajā termosā. Kamēr putras vārās ikviens var minēt mīklas, piedalīties īpašajā putras viktorīnā, kā arī baudīt Nītaures bērnudārza sagatavoto nelielo izrādi ar pamācību noslēgumā. Pasākums noris Starptautiskās putras dienas ietvaros un tiek organizēts ar mērķi atjaunot putru ēšanas tradīciju ikdienā! Kopā šo tradīciju esam atzīmejuši 3 gadus un pasākums kopā pulcējis vairāk kā 150 cilvēku!

DSC_0502

DSC_0512

Piemērs nr.3: PROJEKTS “AKTĪVS, TĀTAD VESELS”

2016.gadā “Nītaureņi” ar Amatas novada pašvaldības atbalstu realizē projektu “Vesels ir aktīvs”, kura mērķis ir iegādāties dažādas jaunas spēles, lai dažādotu nītauriešu brīvā laika aktivitātes un organizēt aktivitātes, kas saistītas ar aktīvu un veselīgu dzīvesveidu!

Vesels_ir_aktivs

Piemērs nr.4: IZGLĪTOJOŠU SARUNU ORGANIZĒŠANA

Izglītojošas sarunas, kurās piedalās mūsu līdzcilvēki ir veids, kā iedvesmot mūs  paskatīties uz saviem ikdienas paradumiem citādāk! Šādu sarunu mērķis nav pārliecināt par kādu taisnību, bet gan iepazīstināt ar pieejamo informāciju un saprotamā veidā to izklāstīt no veselības skatupunkta. Esam organizējuši sarunu, kur piemēram, nītauriete Alise Kalteniece dalījās savās zināšanās par acu veselību un pareizām rūpēm par redzi.  Ir jāmācās no cilvēkiem, kuri ir mums apkārt un labākā iedvesma meklējama līdzcilvēkos, ar kuriem esam dalījuši vienādus apstākļus, izglītību un citas lietas.

DSC_0593

DSC_0601

Piemērs nr.5: TIKŠANĀS AR INESI ZIŅĢĪTI

Inese Zinģīte ir Nītaures pagasta un visas Latvijas lepnums – ar savu pieredzi iedvesmo cilvēkus būt veseliem, iedvesmo neatteikties no cīņas uz pilnvērtīgu dzīvi pat vissarežģītākajos apstākļos. Ikviena tikšanās ar Ziņģīti ir kā aicinājums un atgādinājums rūpēties par sevi jau tagad, jo vēlāk tas būs daudz grūtāks ceļš pretim veselībai. Cilvēki Ziņģītē labprāt ieklausās atkal un atkal, jo viņai ir, ko teikt!

DSC_0183

DSC_0266

Piemērs nr.6: VESELĪGU UN DABAI DRAUDZĪGU IERADUMU VEICINĀŠANA UN POPULARIZĒŠANA

Organizējot savus pasākumus cenšamies popularizēt veselīgus ieradumus – piemēram, kino vakarā popkornu un čipsus aizstājam ar veselīgām uzkodām – burkāniem! Saldināto dzērienu vietā dzeram nītauriešu spiestas ābolu sulas! Bieži pasākumus organizējam ārā, svaigā gaisā, nevis telpās, lai gan tas būtu ērtāk. Tāpat cenšamies neizmantot vienreizlietojamos traukus, resursus izmantojam vairākkārtīgi, lietas, kuras mums vairs nav nepieciešamas ziedojam citiem, mēģinām izvairīties no jaunu lietu iegādes, kad iespējams pieņemam ziedojumus (piemēram, biroja mēbeles vai datortehniku). Sniedzam nevajadzīgām lietām otro dzīvi, izmantojot tos dažādās radošajās darbnīcās! Pareiza resursu izmantošana kļūst aizvien svarīgāka un jau pavisam drīz par to būs jādomā ikvienam!

20150319_083704

20151031_194402

Piemērs nr.7: BASO KĀJU FOTOKONKURSS

Kad ārā jūtama īstā vasaras smarža un garša, ir īstais laiks piedalīties “BASO KĀJU KONKURSĀ”. Konkurss tika organizēts, lai aktivizētu staigāšanu basām kājām. Mēs aicinām domāt par kāju veselību un labsajūtu. Un gribam uzzināt, ko dara Tavas basās kājas vasarā…Lai piedalītos konkursā, jāiemūžina savas basās, kailās vai plikās kājas īpaši oriģinālā veidā. Un tad, kad bildi vai bildes esi ievietojis vai ievietojusi konkursā, tad aicini savus atbalstītājus balsot par Tavu bildi. Balviņas bija pedikīrs, kāju masāža, vasaras čības un citas lieliskas balvas. Konkursā piedalījās 64 cilvēki un kopā sanāca galerija ar skaistiem, vasarīgiem mirkļiem!

Nitaureni_baso kāju konkurss

Piemērs nr.8: MAKULATŪRAS VĀKŠANA

Makulatūras vākšanas akcijā iesaistījāmies pirms pāris gadiem, kad vadījām projektu “Nītaureņu skola”. Nolēmām vākt makulatūru un aicinājām to darīt arī citus. Rezultātā paši ar savām automašīnām braucām makulatūrai pakaļ visa novada teritorijā, pat uz Līviem, Skujeni un citviet.  Kopā pa šo laiku savākti ap 15 tonnām makulatūras, kas tiek nodota “ZAAO” un nu jau arī esam nodrošināti ar konteineru makulatūrai, kuru izmantot var visi. Līdz ar makulatūras vākšanu, nopietni piedomājam pie videi draudzīgu notikumu organizēšanas un atkritumu neradīšanas principiem!

20160920_133434

20170818_133808

Piemērs nr.9: SAKOPŠANAS TALKAS

Sakopšanas talkas ir kļuvušas par tradīciju visā Latvijā. Arī mēs, Nītaurē, ik gadu cenšamies aicināt cilvēkus pievienoties kādas vietas sakopšanā. Lielā Talka, kas ir lielākā Latvijas nevalstiskā kustība, balstās uz brīvprātīgu līdzdalību vides sakopšanā, atveseļošanā un labiekārtošanā, radot saliedētību, pozitīvismu un labi padarīta darba sajūtu. Lielā Talka aicina cilvēkus domāt un rīkoties, lai iznīdētu vides piesārņojuma cēloņus, ne tikai sekas, kā arī atveseļotu mūsu izpratni par cilvēka un dabas mijiedarbību. Talkas esam rīkojuši gan brāļu kapos, gan Vaļņu kalnā, gan hokeja laukumā un citur. Organizējām arī Ideju talku, kuras laikā diskutējām un plānojām par nepieciešamiem, sabiedriski nozīmīgiem darbiem.

IMG_7210

20200601_201723

20200601_201521

Piemērs nr.10: PIEDALĪŠANĀS AKCIJĀ “ZEMES STUNDA”

Zemes stunda ir akcija, kas norisinās visā pasaulē, kuras laikā uz vienu stundu izslēdzot jebkādus gaismas avotus, aicina domāt par klimata pārmaiņām un individuālu paradumu ietekmi uz šīm izmaiņām. Zemes stundā esam piedalījušies paši un aicinājuši piedalīties citus. Ir svarīgi pievērst uzmanību šādām akcijām, būt iesaistītiem pasaules notikumos un pielāgot to izpratni savam redzējumam un notikumiem vietējā sabiedrībā.

Zemes stundas kolaza

 

Piemērs nr.11: VELOBRAUCIENS AR UZDEVUMIEM PA NĪTAURI

2015. gada oktobrī organizējām skaistu rudens velo braucienu pa Nītauri, kura laikā bija jāpilda arī dažādi atraktīvi uzdevumi. Velobraucienā piedalījās gandrīz 12 dalībnieki – bērni un jaunieši, kuri vēlējās savu dienu pavadīt svaigā gaisā, labā kompānijā atklājot kaut ko jaunu par Nītauri. Kopā nobraukti vairāk kā 20 kilometri, izpildīti 10 uzdevumi un skaistās pēcpusdienas noslēgumā cienājām visus ar tēju un ābolu pīrāgu.

DSC_0637

DSC_0578

Raksts tapis projekta “Nītaureņi – resurss idejām” ietvaros, kas tiek realizēts laika posmā no 01.05.2020 līdz 31.10.2020, un to finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. #NVOfonds

Logo rinda

You may also like...