150 “Nītaureņu” apkopotās idejas, ko līdz Latvijas simtgadei paveikt Nītaurē!

Jau 2015.gadā sākām radīt idejas un apkopot citu idejas par to, ko mēs, “Nītaureņi” varētu darīt Nītaurē, gaidot Latvijas simtgadi un svinot valsts simto dzimšanas dienu! Mēs realizējam projektu “Nītaures likteņstāsti” un realizējam vairākas citas idejas, bet visas realizēt nav mūsu spēkos, tāpēc aicinām ideju realizēšanā iesaistīties ikvienu!

Daudz esam dzirdējuši, ka nav jau nekādu ideju, tad, lūk, te būs dažādu ideju saraksts, no kura var iedvesmoties ikviens ne tikai izlasot, bet arī realizējot tās!

2016.gada 18.decembrī ir tieši 100 nedēļas līdz simtgadei! Lai mums kopā izdodas!

 

“Nītaureņu” idejas Latvijas simtgadei Nītaurē

(Idejas apkopotas “Nītaureņu” organizētajās ideju ģenerēšanās sanāksmēs 2015. un 2016. gadā!)

1.     Dalība “Lielajās talkās” 2016., 2017. un 2018. gadā, kopjot Latviju Nītaurē! 2.     Spēle par Latviju! “Nītaureņi” rada kartīšu spēli par Latviju, Nītauri, Amatas novadu!
3.     Sadarbībā ar horeogrāfi Lilitu Jansoni radīta deja Latvijai, ko 2018. gada Valsts svētku koncertos izdejos Nītaures deju kolektīvs “Šurumburums”. 4.     “Nītaureņu skolas” kulinārijas meistarklasē uzcepta torte Latvijas kontūrā, kas kopīgi apēsta Nītaures centrā.
5.     Radīta un iedziedāta dziesma “Nītaure Latvijā”. 6.     Nītaurē tapusi vides instalācija “Latvijas kontūra” no koka, lai katrs varētu sevi iemūžināt tajā.
7.     Nītaurē apzināti nītaurieši, kas bijuši klāt valsts dibināšanas notikumos. 8.     Izveidota infografika “Nītaure – ciems Latvijā”.
9.     Nītaures lauku teātris radījis izrādi “Latvijas lauku zelts – nītaurieši”. 10.    Nītaurieši organizējuši kopīgu pārgājienu un ekskursiju pa Latviju.
11.    2018. gada vasarā Nītaurē notiek Vislatvijas un pasaules nītauriešu satikšanās sporta spēlēs. 12.    Izdota grāmata “Latvijas 100 gadi Nītaurē”.
13.    Nītaurieši radījuši savu recepšu grāmatu par latviešu ēdieniem. 14.    Aizvadīts lielais Nītaures gadatirgus ar Latvijas precēm.
15.    Notikusi sociālā kampaņa “Saposies Latvijai”, kuras ietvaros Nītaures salonos visi varēja pucēties bezmaksas. Pie senioriem tika organizētas mājas vizītes. 16.    Nītaurē tiek izveidots “Latvijas soliņš”.
17.    Nītaurē savāktas 100 tonnas makulatūras. 18.    Šajos trīs gados, akcijas “Būvejam Latvijai” ietvaros Nītaurē uzbūvētas vairākas āra lapenes.
19.    Noticis Latvijas un latviešu anekdošu joku turnīrs/šovs. 20.    Notikusi saruna ar pašvaldību par to, ko esam darījuši, lai Latvija zeltu un plauktu!
21.    Nītaurē piedzīvota spēle “Es mīlu Tevi, Latvija” ar Valteru Krauzi un Janu Duļevsku. 22.    Lai stiprinātu latvietību un patriotismu, kopā ar jaunsargiem notikusi nakts orientēšanās.
23.    Lielā Nītaures ziedu dobe Latvijas krāsās un Latvijas kontūrā grezno ciema centru. 24.    Nītauriešu rīta rosmes video “Piecelies Latvijai” portālā youtube kļuvis ļoti populārs.
25.    Lai kopīgi simtgades svētku galdam sarūpētu labumus, tie kopīgi audzēti Nītaures simtgades dārzā. 26.    Nītaurē iestādīts jauns augļu dārzs.
27.    Izdots buklets “Svini simtgadi Nītaurē”. Piedāvājuma veidošana kā svinēt Latvijas dzimšanas dienu Nītaurē. 28.    Ikdienu esam stāstījuši par Latvijas simtgadi un nītauriešiem nodevuši informāciju, ko sagatavojis simtgades birojs.
29.    Nītaurē izvietotas brīvdabas klavieres. 30.    “Nītaure staro” piedalījās vairāk kā 30 dalībnieki.
31.    Nītaurieši apkopojuši labāko latviešu dziesmu izlasi. 32.    Īsfilmas par Latviju, Nītauri. “Bērni stāsta par ….”
33.    Tiktu izveidots īpašs hashtag projektam #NitaureLV100 #LV100Nitaure vai citi. 34.    Āra spēles izveide Hokeja laukuma teritorijā.
35.    “Nītaurieši pretī Latvijai” – pārgājiens, laivu brauciens – kopīga aktivitāte. 36.    Brāļu kapu projekta pabeigšana kopā ar Daci Eipuri.
37.    Latviešu ēdienu gatavošanas meistardarbnīcas. Nītaures gardāko ēdienu izlase, ēdienkarte. 38.    Nītaures ēdiens, Nītaures kokteilis, “Simtgades komplekts” u.c. kafejnīcā “Runčuks”.
39.    Tautas skrējiens “Skrien Nītaurē”! Kopā ar radošo ratiņskrējienu! 40.    Vēsture ir stilīga! Ar šādu saukli izveidota aizraujoša vēstures ekspozīcija par Latviju Nītaurē.
41.    Latvijas grāmatu izlase nītauriešu vērtējuma Nītaures bibliotēkā. 42.    Labdarības akcijas, labdarības pasākumi.
43.    Nītauriešu izvēlēta Latvijas saldumu izlase. 44.    Laikmetīgā māksla Nītaurē: “Sarkanbaltsarkanā Nītaure” (Riteņa pārkrāsošana, vecas servīzes pārtaisīšana, nagi sarkanbaltsarkanās krāsās, mati sarkanbaltsarkanos toņos u.c. Vecās lietām tiek dota jauna dzīve!
45.    Nītaures dizains. Nītaurē radīts dizains T-krekliem. Logo “Nītaure, Latvija, 100”. 46.    Stāsts par Latviju. Nītauriešu likteņstāstu apkopošana.
47.    Erudīcijas spēle starp Nītaures ģimenēm par Nītauri, Latviju simts gados, ar dažādām aktivitātēm. 48.    Konkurss “Superpuika un Supermeitene”, Supermamma un Supertētis”, “Supervecmamma un Supervectēvs”
49.    Aktīva dalība Latvijas simtgades Jauniešu rīcības komitejā – “Svētku rota” 50.    Glezna Latvijas kontūrā no otrreiz lietojamajiem atkritumiem.
51.    Velo brauciens pa Latviju. 52.    Latvijas simtgades balle Nītaurē
53.    11. novembra lāpu gājiens pa Nītauri, izveidojot svecīšu kontūru Latvijas formā, izceļot Nītauri. 54.    Foto konkurss “Latvija Nītaurē” un foto izstādes veidošana.
55.    Nopļaut pļavu Nītaurē Latvijas kontūrā. 56.    Simtgades pļaujas svētki Nītaurē
57.    Nītaures puzles izveide 58.    Iedvesmas tikšanās ar sabiedrībā zināmām personībām (Māra Zālīte, Vaira Vīķe – Freiberga, sportisti, kas Latvijai guvuši medaļas u.c.)
59.    Ieteikumu saraksta veidošana “Amatas Avīzē” par to kā varētu svinēt Latvijas simtgadi savā ģimenē un pagastos. 60.    Flashmob aktivitāte Nītaures centrā – asfalta apzīmēšana, lielās vides reklāmas pašu rokām u.c.
61.    Vides instalācija – mākslas performance – “vecs koks visās krāsās”. 62.    Nītaures rota Latvijai
63.    Nītaures gidu ekskursiju reklamēšana, video rullīšu gatavošana. 64.    Latviešu dziesmu spēles (Dziesmu duelis) Nītaurē
65.    100 Nītaures un nītauriešu mākslas darbu izstāde Nītaures kultūras namā. 66.    Radīt Nītaures TOP 100 dažādās kategorijās: grāmatas, ēdieni, dziesmas u.c.
67.    Auto modelīšu sacensības. Iedzīvotāju veidotas radošas pārvietojamās ierīces – tačkas, velotačkas, ragavas, kartona auto, staigājamās mašīnas u.c. 68.    Trauku izlase “Nītaure. Latvija.” – servīze, šķīvji, krūzītes u.c.
69.    “Nītaureņu” nozīmīte simtgadei. 70.    Diskusija par to “kā dzīvosim pēc Latvijas simtgades”.
71.    Pavasara tīrīšanas akcijas: palīdzība senioriem nomazgāt logus, uzrakt mazdārziņu u.c. 72.    Nītaures fotokartītes Latvijai. Iespēja tās izsūtīt kā apsveikumu kartītes.
73.    Lielo šūpoļu izveide Nītaures hokeja laukuma teritorijā. 74.    Atkal kopā! Kopīgi pagasta svētki Jāņos!
75.    Labdarības bumbiņu rallijs Mergupē (cilvēki pērk bumbiņas, tad bumbiņas palaiž upē, pēc 500 metriem savākt 30 pirmās, kuras saņemt balvas, un visas pārējās, lai nepiesārņotu upi) 76.    Gaišākai Nītaurei – simtgades laternas Nītaurē.
77.    Radīt Nītaures preču grozu, ko varētu iegūt ikviens Latvijā. Apkopot to, kas tiek ražots Nītaurē. 78.    Krāmu tirgus Nītaurē
79.     Foto radīšana, kur nītaurieši nostājušies Latvijas kontūras formā. 80.     Bērnu un jauniešu svētki “Taureņu vasara” simtgades krāsās.
81.    Foto un video albuma veidošana, lai atspoguļotu visu Nītaures 100 ideju realizāciju. 82.    Latviešu filmu maratons Nītaures kultūras namā ar burkāniem un ābolu sulu –  popkorna un Coca-colas vietā! Kino filmu izlases veidošana.
83.    Ziemassvētki latviskā garā! 84.    Ķekatā, ļekatā! Budēļos iešana. Nītaureņu tērpu izmantošana ķekatu gājieniem novadā un Latvijā!
85.    Raksti ar foto par nītauriešiem, un to kā viņi gatavojas svinēt vai svin Latvijas simtgadi savā ģimenē un pagastā. 86.    Latvijas prezidenta Raimonda Vējoņa vizīte Nītaurē līdz Latvijas simtgadei.
87.    Mūzikas festivāls

Nītaurē

88.    Akcija “ēd un pērc vietējo”, popularizējot pirkt vietējo zemnieku un ražotāju produkciju.
89.    Pašu rokām radītas dāvanas atbalstītājiem, brīvprātīgajiem, sadarbības partneriem. 90.    Ziemas sporta spēles – pašdarināto Šļūcamrīku konkurss.
91.    Kā svinēt simtgadi pavasarī, vasarā, rudenī un ziemā? Ideju apkopojums. 92.    Nītaures personību meistarklases –  Ziņģīte par veselīgu dzīvesveidu, Dzidrīte (Dzidra Medvedjeva) par dzeju un mākslu, Inese Skrapce par pasākumu organizēšanu, Larisa Šteine par to, ka vecām lietām piešķirt otro elpu! Un citi…
93.    Teātru viesizrādes Nītaurē. Artura Bērziņa teātra festivāls Nītaurē 94.    Simtgades dzejas dienas Nītaurē ar vietējo dzejnieku un Latvijas dzejnieku dalību.
95.    “Erasmus+” apmaiņas projekta īstenošana ar Latvijas biedrībām Eiropā par to, kā svinēt Latvijas simtgadi! 96.    “Spēļu grāmata” – par spēlēm, ko nītaurieši spēlējuši dažādos laikos.
97.    “Māsas Kaltenieces un draugi” – koncerts Nītaurē, Nītaures ev. lut. draudzes baznīcā. 98.    Lielkoncerts kā dāvana no nītauriešiem Latvijas jubilejā. Piedalās vietējie aktīvisti.
99.    Ciemos iešana pie vientuļajiem senioriem ar pašu gatavotiem gardumiem! 100.                      Ziemassvētku laikā “Ziemassvētku vecīša un draugu” brauciens pa Nītauri, iepriecinot bērnus un ģimenes!
101.                      Lielie burti “NĪTAURE” pie iebraukšanas Nītaurē. Ar puķēm, no koka vai kādi citādi. 102.                      Ugunskuru nakts Nītaurē
103.                      Ģimeņu orientēšanās spēle “Atrodi Latviju Nītaurē”. 104.                      Par veselīgu un aktīvu Latviju! Brīvdabas trenažieru laukums blakus Nītaures hokeja laukumam.
105.                      Akcija #IzaiciniNitaurieti, kur ar neparastu darbību darīšanu viens nītaurietis izaicina citu. (Auksta ūdens spaiņa uzliešana, tortes izcepšana u.c.) 106.                      Sēņošanas un ogošanas čempionāts Nītaurē
107.                      Ar roku rakstītas vēstules nītauriešiem Latvijā un pasaulē. 108.                      100 kg zīļu lasīšanas akcija meža dzīvniekiem.
109.                      #LV100 – skaitļa 100 apspēlēšana. 100 kg Latvijai, 100 metri Latvijai, 100 citas lietas no Nītaures Latvijai. 110.                      Ne tikai tortes, bet arī piparkūkas, kliņģeri, picas un citi labumi Latvijas formā. Kulinārijas meistarklašu organizēšana.
111.                      Gaismiņu virtene Latvijas kontūrā gar Nītaures kultūras nama sienu. 112.                      Siltuma dāvināšana līdzcilvēkiem – adītu zeķu un cimdu dāvināšanas akcija.
113.                      Dāvanu loterija! Pirms simtgades nītaurieši apdāvina viens otru. Sagatavo dāvanu citam, un kāda pasākuma laikā tiek izlozētas balvas sev no kopējā balvu groza. 114.                      “Nītaures uzlīme” – radīt īpašu uzlīmi, ko ikviens varētu piespraust savai automašīnai vai velosipēdam, lai stiprinātu piederību Nītaurei un Latvijai.
115.                      Latvijas simtgades gada kalendārs Nītauriešiem ar pasākumiem, dzimšanas dienām, pagasta un novada svētkiem, konkursiem, kontaktiem, foto…u.c. 116.                      Sniega vīru un sniega mēbeļu konkurss un “pikošanās čempionāts” ziemā.
117.                      Simtgades svētku vakariņas Nītaurē (Nītaures goda cilvēku apbalvošana.) 118.                      Žurnāla izdošana, apkopojot visu, kas “100 ideju realizēšanas” procesā paveikts ar bildēm un rakstiem!
119.                      Aktivitāte – 100 dienas (10.08.2018) pirms simtgades, 100 nedēļas (18.12.2016) pirms, 100 stundas (xxx) pirms simtgades Nītaurē. 120.                      100 nītauriešu brīvprātīgo darbu uzskaitījums.
121.                      Brokastis Nītaurē par Latvijas simtgadi ar LR Kultūras ministri Daci Melbārdi. 122.                      Pēcpusdienas tēja ar Latvijas simtgades biroja kolektīvu par Nītaures ieguldījumu Latvijas simtgades svinību gatavošanās un realizācijas posmā.
123.                      Agros vasaras rītos saullēktā nītaurieši tiekas uz jogas vai cita veida nodarbībām kādā Nītaures kalnā! Kopīgi stiprina savu fizisko un garīgo veselību. 124.                      Amatu meistardarbnīcas Nītaurē – svilpaunieku, stabulīšu, ādas somiņu un citu lietu izgatavošana sadarbībā ar Amatas Amatu māju un folkloras kopu “Ore”
125.                      Amatierhokeja čempionāts Nītaures hokeja laukumā “Slidoju pretim simtgadei…” 126.                      Improvizācijas teātris manī, ģimenē, Nītaurē un Latvijā! Teātra mākslas pasaules izzināšana un “latvietības manī” saskatīšana.
127.                      Kopīgs nītauriešu brauciens uz kādu simtgades koncertu Latvijā. 128.                      Kopīgs nītauriešu brauciens uz teātra vai operas izrādi, kas radīta par godu Latvijas simtgadei.
129.                      Radīt kādu jaunu tradīciju Nītaurē, ko turpināt pēc Latvijas simtgades. 130.                      Foto orientēšanās Nītaurē ar kājām, velosipēdu, auto! Nītaure dalībnieku bildēs!
131.                      Izveidot Nītaurē muzeju. Iespējams muzeja stūrīti Nītaures bibliotēkā. “100 Latvijas gadi Nītaurē – 100 Nītaures gadi Latvijā”. 132.                      Aktīva labo darbu darīšana “Labo darbu nedēļu” ietvaros katru gadu.
133.                      Nometne Nītaurē, kādā Nītaures viesu namā. (Gatavošanās kādam simtgades notikumam, motivēšanas apmācības, sadraudzība, mūzikas un mākslas nodarbības u.c.) 134.                      Zolītes, dambretes čempionāts. Galda spēļu pēcpusdiena.
135.                      Projekta komandas vēstuļu rakstīšana ar iecerēm, ko līdz simtgadei gribētu paveikt! 136.                      Nītaures pasākumu afišu avīzes (simtgades gada pasākumu) izveidošana un nogādāšana visās Nītaures pastkastītēs.
137.                      Mūzikas sienas izveidošana Nītaures kultūras namā. (TOP 100 Nītaures dziesmu vārdi radoši tiek dekupēti uz sienas) 138.                      Bērnu spēļu stūrīša izveidošana Nītaures kultūras namā, lai vecākiem ar bērniem būtu iespēja baudīt pasākumus (īpaši izlaidumus, balles u.c.), un ja bērni nevar pasākumu garumu izturēt, tad ir iespēja atstāt bērnus rotaļu stūrītī. Stūrīti uzrauga īpaši cilvēki.
139.                      Ekskursija Nītaures maznodrošinātajām ģimenēm ar bērniem. 140.                      Bērnu un jauniešu teātra atbalstīšana. Iniciēt teātra izrādes veidošanu un atbalstīt izrādīšanu.
141.                      Ikmēneša padarīto darbu izklāsts “Amatas Avīzē”, iedvesmojot un motivējot citus iesaistīties! 142.                      Simtgades baskāju taka Nītaurē, kas ar 100 dažādu lietu palīdzību rada lielisku sajūtu gammu ikvienam!
143.                      Fakti par simtgadi pie stabiem, uz info stendiem, vietās, kur cilvēki apgrozās Nītaurē. Faktu skrejlapiņas. (Rezultātā jāaizpilda krustvārdu mīkla) 144.                      Simtgades pasākumu afišu dēļa izveide vai simtgades ziņojuma stenda izveide.
145.                      Latvijas simtgades svētki uz Nītaures centrālās ielas. 146.                      Latvijas lielmākslinieku koncerts Nītaures kultūras namā.
147.                      Pārgājiens ap Nītauri 100 km garumā. 148.                      Nītaures iedzīvotāju eseju konkurss.
149.                      “Nītaure no putna lidojuma” – foto izstāde un īsfilma 150.                      Nītaures “Pliko skrējiens” simtgades Jāņu naktī!

You may also like...